BARSTON MASTERS ROUND 3 JUNE 9TH RESULTS

Home Forums Fishing Coarse And Match Fishing BARSTON MASTERS ROUND 3 JUNE 9TH RESULTS

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  TF_carpcruncher 5 years, 6 months ago.

  • Author
    Posts
  • #52069

    TF_carpcruncher
    Participant

    The Barston Masters 3rd round took place on saturday June 9th sponsered by Greys Prodigy , Bagem Baits and Hillbilly floats!!. With the recent bad weather before hand it was anyone’s guess on how it was going to fish?? The level of the lake was up by 4 inches .. plenty of colour and with the over cast conditions everyone was saying the skimmers would be having a go…but were they??

    The Man inform today was Maurice williams from Warks…(Sensas- Chiltern baits). Maurice drew peg 23 on the River bank. Maurice fished the method feeder at 70 yrds with Groundbait around the feeder and boilie. Maurice had only 4 carp and mainly F1’s with his biggest carp going to 12lb and finished up with a total weight of 48lb 1 oz to take the 3rd Barston masters qualifier.

    Maurices section proved to be the area to be in with Dave Krucklow (2ND) sitting on Peg 18… Dave also fished the method feeder at range and took carp and F1’s for secound in the match with a total weight of 38lb 8 oz. Closely behind Dave and also on the next peg was Dean Grainger (3RD) who weighed 36lb chucking at range on the method feeder.

    Weights around the lake were a lot lower than normal , and we can only put it down to the recent weather we have had with the water levels being up on the lake.

    Section winners on the day were….

    A – JAMIE JONES

    B- MATT MCGUINNESS

    C – MAURICE WILLIAMS

    D – NEIL CARLESS

    E – MIKE RISBY

    F – PAUL HUBBARD

    G – SIMON FRY

    H – P BENNET

    I – ANDY SUTTON

    J – RICHARD KING

    K – TREV WYSE

    L – JAMES HIPPKISS

    M – BAZ BYRD

    N – P TERRY

    O – SEAN BARBER

    P – D PARTRIDGE

    Some of the above section winners have already qualified for the final so the highest 2nd in section winners come into play. s those who have qualified for the final are…

    Junes round –

    JAMIE JONES
    MATT MCGUINNESS
    MAURICE WILLIAMS
    BARRY DUGGAN
    DAN TRESIGN
    MARK BOOTH
    SIMON FRY
    PETE BENNET
    ANDY SUTTON
    RICHARD KING
    TREV WYSE
    STEVE DAILY
    CARL DAILY
    CHRIS HARRISON
    PAUL CASSIDY
    DAVE PARTRIDGE

    Aprils round –

    Kevin Hayes
    Joe Carrass
    Lee Taylor
    Gregg Norris
    Baz Byrd
    Carl Hully
    Paul Hubbard
    Jim Murfitt
    Mick Davis
    N Harrison
    Dave Davis
    James Hipkiss
    Gary Whitby
    D Krucklow
    Danny Elliss
    Brian Ashley

    Mays round –

    Wayne Price
    Darren Sanders
    Billy Harris
    Paul Terry
    Jay Davis
    Shane Rogers
    Sean Barber
    Pemb Wrighting
    Phil Hardwick
    Mark Dowery
    R Watkins
    Mark Casemore
    Dave Kightley
    Mick Risby
    Paul Knapman
    Neil Carless

You must be logged in to reply to this topic.