RESULTS FOR CONTESTS WEEK ENDING 5TH FEBRUARY 2017

Date: Monday 30th January 2017 MONDAY OPEN
Pools: HIGH
No F/Man: 18

Pos NAME CLUB WEIGHT PEG NO
1st A Harper Mosella 66 – 7 15
2nd P Moore Rugeley Miners 38 – 15 42
3rd J Light Burt Baits 33 – 6 30
4th G Makin Miracle Baits 16 – 11 19
5th L Porter Tunnel Barn Farm 16 – 5 2
6th J Johnson Notts AA 12 – 4 46

Date: Tuesday 31st January 2017 OVER 50’S MATCH
Pools: NEW / TOP
No F/Man: 22

Pos NAME TEAM WEIGHT PEG NO
1st M Chapman Tunnel Barn Farm 34 – 12 N36
2nd J Johnson Notts AA 30 – 15 T12
3rd P Cleverly Tunnel Barn Farm 24 – 4 T26
4th D Ashby Banbury Gunsmiths 22 – 14 T15
5th T Thomas Tunnel Barn Farm 22 – 6 T31
6th J Lavender Tunnel Barn Farm 19 – 15 T33

Date: Wednesday 1st February 2017 WEDNESDAY AFFORDABLE OPEN
Pools: JENNY’S
No F/Man: 17

Pos NAME CLUB WEIGHT PEG NO
1st D Ashby Banbury Gunsmiths 17 – 6 8
2nd S Little MAP / Bag’Em Baits 14 – 1 5
3rd J Lavender Tunnel Barn Farm 14 – 0 17
4th C Constable TBF Vets 13 – 14 20
5th T McGuire TBF Vets 13 – 10 2
6th R Davis TBF Vets 12 – 4 26

Date: Thursday 2nd February 2017 TBF VETS MATCH
Pools: EXTENSION / HOUSE
No F/Man: 35

Pos NAME CLUB WEIGHT PEG NO
1st J Berry TBF Vets 52 – 2 H13
2nd B Duggan TBF Vets 44 – 7 E38
3rd T James TBF Vets 31 – 11 H33
4th J Stockton TBF Vets 31 – 8 E27
5th D Porter TBF Vets 28 – 11 H4
6th D Atkins TBF Vets 23 – 3 E21

Date: Friday 3rd February 2017 FRIDAY FLYER
Pools: CLUB
No F/Man: 17

Pos NAME CLUB WEIGHT PEG NO
1st A Wakelin Preston Innovations 75 – 10 1
2nd B Greenbury Drennan Leicestershire 53 – 15 23
3rd C Constable TBF Vets 37 – 1 13
4th P Hancox TBF Vets 36 – 7 17
5th D Ashby Banbury Gunsmiths 29 – 14 19
6th P Moore Rugeley Miners 29 – 10 4

Date: Saturday 4th February 2017 TBF WINTER LEAGUE – WEEK 9
Pools: HOUSE / NEW / EXTENSION / TOP / HIGH / CANAL / JENNY’S
No F/Man: 106 (26 teams of 4)

POS NAME TEAM WEIGHT
1ST LUKE CAPEWELL
(HI48) MAVER GOLD DYNAMITE YEW 85-6
2ND ANDY NEALE (E36) MAP / BAIT TECH 76-3
3RD NATHAN MATTHEWS (H6) RUGELEY MINERS 72-15
4TH JASON NEATH (HI46) SHAKESPEARE 65-2
5TH ASH DAVIS (E30) RUGELEY MINERS 61-5
6TH MARK MALIN (J20) MAP / BAIT TECH 59-9
7TH PHIL MOORE (HI30) RUGELEY MINERS 59-3
8TH LEE DAVIS (J24) RIDGEMERE 59-2
9TH ADAM WAKELIN (N36) GURU 56-8
10TH PETE CATON (E7) DRENNAN BANBURY GUNSMITHS 56-1
SECTIONS
TOP/HOUSE POOL EXTENSION/
CANAL NEW/JENNYS POOL HIGH POOL
1ST PAUL YATES
54-7 A DYSON
50-0 M COWLEY
50-1 ADAM RUMBLE
44-2
2ND D BROWN
43-0 PETE BLACK
49-5 STU PALSAR
49-12 ANDY BAILEY
43-9
3RD JASON BROWN
36-3 SAM COLLETT
47-4 C CROSS
37-15 MATT BINGHAM
40-9
4TH JOE CARASS
35-10 GEOFF EDWARDS
46-6 TOM ARNOTT
37-4 MATT GRAY
40-1

TEAMS ON DAY

TEAMS OVERALL
Date: Sunday 5th February 2017 SUNDAY OPEN
Pools: CANAL / CLUB / JENNY’S
No F/Man: 40

Pos NAME CLUB WEIGHT PEG NO
1st P Holland Guru 89 – 12 CL13
2nd P Moore Rugeley Miners 83 – 3 J6
3rd D Brown Maver 79 – 7 CL16
4th S Palsa Guru 67 – 4 J2
5th M Taylor Guru 61 – 11 CA22
6th A Wakelin Preston Innovations 60 – 10 J20
7th N Matthews Rugeley Miners 60 – 7 CA3
8th K Bingham Tunnel Barn Farm 51 – 1 CL21

share this Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

Pin It on Pinterest

Share This