NFSA – ENGLAND TEAMS/SQUADS 2003

The NFSA Selectors are delighted to announce the England Teams and Squad recently selected, as follows:

BIG GAME CHAMPIONSHIPS – SENEGAL 23-29 JUNE

England Blue Team

Denis Froud (Captain)

Maidstone, Kent

Trevor Gunning

Swindon, Wiltshire

Tim Hook

Linton-on-Ouse, Yorkshire

Scott Perry (Reserve)

Walton on Thames

England Red Team

Frank Perry (Captain)

Sunbury on Thames, Middlesex

Roddy Hayes

Crediton, Devon

Jason Pipe

Costa Rica

John Amery (Reserve)

Chipping, Preston

For England’s 2003 Boat Teams – Click Here

BOAT SQUAD – WEYMOUTH – 27/28 Sep

Ray Ashby

Bournemouth, Dorset

Ray Barron

Southampton, Hampshire

Steve Clements

Plymouth, Devon

Paul Hart

Grays, Essex

Tim Hook

Linton-on-Ouse, Yorkshire

Bob King

Woking, Surrey

Brett Lomas

Bognor Regis, West Sussex

Rolf Marschalek

Stowmarket, Suffolk

Glen Milligan

Locksheath, Hampshire

Cliff Newbold

Southsea, Hampshire

David Oliver

Southsea, Hampshire

Jim Pressley

Herne Bay, Kent

Steve Quinn

Bebington, Merseyside

Richard Russell

Ryde, Isle of Wight

Colin Searles

Southampton, Hampshire

Andy Selby

Weymouth, Dorset

David Shay

Balby, Doncaster

Ken Smith

Cannock, Staffordshire

Stephen Spencer

Frimley, Surrey

Rodger Symons

Castle Bromwich, Birmingham

CASTING SQUAD – ITALY 10-14 SEPTEMBER
(TEAM TO BE ANNOUNCED JUL 03)

Lee Adams

Ipswich, Suffolk

Mike Birks

Paignton, Devon

Robin Caley

Thetford, Norfolk

Garry Dickerson

Wimbourne, Dorset

Colin Francis

Bournemouth, Dorset

Malcolm Greatrix

Evesham, Worcestershire

John Hodgson

Weymouth, Dorset

John Holdsworth

Rochdale, Lancashire

Tony Jones

Chippenham, Wiltshire

Jason Mann

Sittingbourne, Kent

Roger Mortimore

Felixstowe, Suffolk

Dennis Retter

Honiton, Devon

David Vicary

Bodham, Norfolk

Barney Wright

Lowestoft, Suffolk

Jason Willicombe

Minehead, Somerset

For England’s 2003 Shore Teams – Click Here

JUNIOR (U 16) SHORE SQUAD – SAMPHIRE HOE – 13 JULY

Chris Barker

Burnham-on-Sea, Somerset

Mike Barnes

Dover, Kent

Mark Barnett

Kingsbridge, Devon

Sam De’athe

Southampton, Hampshire

Neil Hargreaves

Kingsbridge, Devon

Luke Hutton

Dover, Kent

Ben Lloyd

Frome, Somerset

Ashley Jones

Wells, Somerset

Gemma Jones

Wells, Somerset

Louie Smith

Deal, Kent

Jamie Withyman

Kenn, Clevedon

YOUTH (17-21) SHORE SQUAD – SAMPHIRE HOE – 12 JULY

Stephen Adams

Ipswich, Suffolk

Lee Cullen

Southampton, Hampshire

Thomas Marshall

Grimsby, Lincolnshire

Daniel Mogridge

Fareham, Hampshire

Lloyd Page

Sheerness, Kent

Nick Read

Stowmarket, Suffolk

Gavin Smith

Dover, Kent

Thomas Wells

Deal, Kent

LADIES SHORE SQUAD – LITTLEHAMPTON – 31 Jan1 Feb 2004
(Applications still being accepted up to 30 November 2003)

Sherryl Bellfield

Meanwood, Leeds

Rosemary Browning

Brighton, Sussex

Pauline Ferry

Wallsend, Tyne & Wear

Heather Lindfield

Greasby, Wirral

Wendy Metcalfe

Holt, Norfolk

Joyce Rogers

Deal, Kent

Adele Smith

Ipswich, Suffolk

Angel Wolfenden

Portslade, East Sussex

MEN PRE-SQUAD – SAMPHIRE HOE – 12 JULY

Ian Bowell

Holbrook, Suffolk

John Brown

Southampton, Hampshire

Brian Dawkins

Christchurch, Dorset

Steve De’athe

Southampton, Hampshire

Paul Fenech

Sunderland, Tyne & Wear

Tony Hatchard

Worthing, West Sussex

John Lintern

Axbridge, Somerset

David Macken

Gillingham, Kent

Robin Neale

Hull, Humberside

Mathew Overton

Skegness, Lincolnshire

Andy Parkhill

Gosport, Hampshire

Wayne Perrett

Eastleigh, Hampshire

Bill Sheppard

Cleethorpes, Lincolnshire

Joshua Simmonds

Weymouth, Dorset

Chris Snow

Worthing, Sussex

Carl Wisdom

Sittingbourne, Kent

Andrew Young

Lancaster, Lancashire

For England’s 2003 Shore Teams – Click Here

MEN’S SHORE SQUAD – LITTLEHAMPTON – 31 JAN/1 FEB 2004

Steve Allmark

Dover, Kent

Tony Burman

Cleethorpes, Lincolnshire

Neville Charlesworth

Withernsea, Humberside

Chris Clark

Sway, Hampshire

Alan Gilbert

Worthing, West Sussex

Ian Golds

Havant, Hampshire

Steve Gordon

Hebburn, Tyne & Wear

Steve Harder

Southampton, Hampshire

Wayne Harriman

Peterlee, Co Durham

Michael Kempster

Worthing, West Sussex

Rob Marshall

Taunton, Somerset

Darren Phillips

Fareham, Hampshire

Mark Pinder

Ipswich, Suffolk

Colin Provins

Ipswich, Suffolk

Trevor Rooney

Eastbourne, Sussex

Julian Shambrook

Torquay, Devon

George Smith

Grimsby, Lincolnshire

Paul Stevens

Worthing, Sussex

Malcolm Stote

Lymington, Hampshire

Bernard Westgarth

Darlington, Co Durham

share this Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone