WEST Yorkshire aces Slaithwaite & District AC were full of praise for Warrington‘s Steve Conroy as they celebrated a magnificent victory in the Team event at the Embassy Division Four National Angling Championship on the Bridgewater Canal at Warrington on Saturday (June 21).
And there was double glory for
West Yorkshire as Mike Sharpe, a 46-year-old systems analyst from Outwood, near Wakefield
, picked up £1,110 for winning the Individual title with 4.000 kg…from a peg where he thought he “didn’t have a chance.”
A total of 23 teams took part and, with the National Federation of Anglers restructuring the National Championships to four Divisions next season, the top 20 teams were promoted to Division Three with the remaining three teams staying to fight it out again in Division Four.
In a match which didn’t produce a single dry net, Slaithwaite & District, who are based in and around
Huddersfield, collected £630 as they totalled 210 points – just three points clear of Sussex
outfit Fox Match Arun. It is the second year in a row that Slaithwaite have been promoted.
And Slaithwaite “coach” Steve Conroy, who fishes for Drennan North West and is the brother of England star Stu, was there to join in the celebrations as his expert knowledge of the Bridgewater Canal paid off in style.
Slaithwaite skipper Dean Harris, a 41-year-old cloth finisher from
Huddersfield
, said: “The club has been going for around 100 years and this is the greatest result we have achieved as a team. We are a squad of canal anglers and we really thought we could do something at this match as it was almost a local water for us. We hoped it might be our year at long last and we put in six weeks of really hard practice.
“But we couldn’t have won the title without all the fantastic help we received from Steve Conroy – we couldn’t have done it without him. A mutual friend introduced us and Steve has been brilliant. He gave us a peg-by-peg run-down of the canal, he has been down to help us practise and he’s even attended a club meeting to give us more advice. Then, Steve also turned up on the day and it’s just been a tremendous result for everyone involved.”
Steve Conroy said: “I’m chuffed to bits – I really enjoyed helping out and to win the title made it all worthwhile. They are a great bunch of lads, they were willing to listen and learn and they thoroughly deserved this victory.”
Using Van Den Eynde Super Cup and Super Match groundbait, Slaithwaite’s team plan was to fish at 13-14½ metres halfway up the far shelf with white maggot over squatt and also to fish punched bread and white maggot over bread.
Slaithwaite’s top performer was
Huddersfield
‘s Stuart Whitwam who landed small bream and roach to win F Section and finish 10th overall with 2.790 kg. Three Slaithwaite anglers also finished third in their Sections – skipper Dean, in his third year in charge, weighed in 1.860 kg in J section, Mark Turner netted 1.450 kg in A Section and John Harman put 1.800 kg on the scales in C Section.  
Fox Match Arun had just missed out on promotion in two of the last three years but they made no mistake this time when they collected the silver medals and £450 with 207 points. Arun skipper Bob Docker, a 38-year-old self-employed builder from
Hove, East Sussex
, said: “We were fifth in 2000 when three teams were promoted and 11th last year when 10 teams went up. Now we have not only won promotion but picked up a silver medal as well – it’s been a great day out.”
Like many teams, Arun opted to go for small fish, aiming for up to 1 kg a man after eight of the team spent two days practising on the canal the previous weekend. Their best performer was
Worthing‘s Darren Barton who won A Section and came 11th overall with 2.670 kg while they had two anglers in second place in their sections – Horsham’s Neil Boniface with 1.840 kg in C Section and Worthing
‘s Steve Peacock with 2.260 kg in F Section. Steve was also 15th in the Individual.
The bronze medals and £360 in the Team event went to Essex side, Fox Match Ockendon, with 196 points. This was only the second time that Ockendon had entered a National and they certainly have an impressive record after coming home second in Division Five on the River Nene last year!

Ockendon skipper Gerry Edwards, a 38-year-old pattern maker from Rainham, Essex, said: “To win silver and bronze medals in our first two years is a great performance by the whole squad – now we can’t wait to fish in Division Three ” They also opted for a squatt approach, looking for 1 kg a man.
Edwards added: “We came up last week to practise and had a good look at the canal with four anglers fishing the match and eight anglers walking the banks. We had a couple of low scores in the National but, overall, it was an excellent team performance.”
Ockendon’s top points scorer was Paul Stanley, a 35-year-old French polisher from Hackney,
East London, who finished a superb sixth overall in the Individual event when he won B Section with 3.020 kg – a catch that included a carp of nearly 2 kg.
“I was catching small roach, perch and gudgeon at 11 metres when, halfway through the match, I noticed a carp on the far bank between the brambles. I went for it and hooked it almost immediately – it went straight for a nearby tree but I managed to get it out and into the net,” said Paul who tempted the carp on double caster on a size 16 hook to 4 lb line at 16 metres.


In the Individual event, Mike Sharpe (pictured above) caught more than 80 roach but it was two quality bream to almost 1 kg that swung the title his way from Peg H9 near Moore village. Fishing squatt over groundbait on a size 26 hook on the far shelf, Mike hooked the first good bream after 90 minutes and then netted the title-clinching bream with an hour to go.
“This is easily the biggest win of my life – it’s a fantastic feeling to be a National champion,” said a happy Mike whose £1,110 winnings included a pay-out of £510 from bookmaker Billy Knott after a £5 each way bet. However, Mike added: “I nearly didn’t have a bet but a mate said I should have a go, so I did.”
But Mike was far from confident at the start as he said: “I walked past some really good pegs and then I came to my peg – I didn’t fancy it all and I thought I didn’t have a chance. It was completely featureless with just a concrete bank – no trees and no rushes and nothing to make me think I wouldn’t even get a good weight let alone win a National.”
Billy Usher, a 48-year-old former steel erector from Hawkinge, Kent, landed four decent bream up to 0.5 kg, a perch of nearly 0.5 kg, a couple of bonus roach and some smaller fish to finish second with 3.870 kg and pick up £514. He could have won more but he said: “I didn’t have a bet – I never do.”
Billy fished close to the weeds on the far bank with worm on a size 16 hook…and it was those reeds which nearly cost him dear. He said: “Halfway through the match, I got caught up in the reeds and as I pulled clear, my pole came undone at the sixth section and shot across the canal. Luckily, I was able to use my four section landing net handle to fit into the floating sections and bring the pole near enough to the bank to grab hold of it. Otherwise, I think I would have had to go in for a swim to get my pole back.” It was his best result in a big match and his team, Cinque Ports AS, also gained promotion in fourth place with 180 points. Last year, Billy won a Team bronze as Cinque Ports came home third in Division Five and he said: “It’s been a great two years for me in National events.”
There might have been a fairytale golden double for 73-year-old Derek Powell – probably the oldest competitor in the match – but he had to settle for a bronze medal and £492 in the Individual event with 3.520 kg from Peg M20 near Walton Bridge. It’s the most money Derek has won in a match!
Two years ago, Derek, a retired toolmaker from Witham, Essex, captured the Embassy Veterans’ National title on the 
Leeds and Liverpool Canal and he said: “I must like fishing in the North West
– I am really proud to have added this bronze medal to my gold. I had never seen the water before and the team plan was to ‘catch what you can’.”
Fishing a double pinkie on a size 22 hook, Derek did really well to play and net a fine carp of just over 3 kg and he also added some small bream. And there was a bonus for Derek as his Billericay & District AC squad clinched promotion in 13th place with 136 points.
Billericay & District also supplied the fourth placed angler in Barry Lewis, a 61-year-old taxi driver from
Danbury, Essex
, who won K Section with 3.100 kg – a catch that included a carp of around 2.25 kg that he caught with three hours to go. He said: “I started for small fish but hooked a carp which not only broke me but smashed the No.4 section of my pole. So, I changed up to double caster on 7 lb line and managed to hold the second carp. This is my best performance in a National.” Including money from a £5 each way bet, he went home with £500.
Dave Phillips, 42, and an electrician from South Reddish,
Stockport, was fifth with 3.070 kg from H23 and banked £292. Dave, who fishes for Emigration AC, started on bread punch at eight metres and later alternated between squatt and caster on a size 18 hook to land bream up to 1 kg and some roach. He did lose a carp after 3½ hours but knew he didn’t have much chance of landing the fish on such light tackle!

EMBASSY DIVISION FOUR NATIONAL ANGLING CHAMPIONSHIP TOP TEN TEAMs: 1. Slaithwaite & District AC 210 pts; 2. Fox Match Arun 207 pts; 3. Fox Match Ockendon 196 pts; 4. Cinque Ports AS 180 pts 5. Stoutshill AC 175 pts; 6. Barnsley Millennium AC 169 pts; 7. 26th Lancs Home Guard AS 169 pts ((Barnsley Millennium and 26th Lancs Home Guard finished level on points but Barnsley Millennium take sixth place on superior Team weight – 10.920 kg to 10.840 kg); 8. Thornhill CPM AA 154 pts; 9. Group 35 Shuttlers 146 pts; 10. Bolton & District AA 143 pts.

INDIVIDUAL: 1. Mike Sharpe (Thornhill CPM AA) 4.000 kg; 2. Billy Usher (Cinque Ports AS) 3.870 kg; 3. Derek Powell (Billericay & District AC) 3.520 kg; 4. Barry Lewis (Billericay & District AC) 3.100 kg; 5. Dave Phillips (Emigration Match Group) 3.070 kg; 6. Paul Stanley (Fox Match Ockendon) 3.020 kg.

 

Full results:
POS          TEAM       A    B  C  D  E  F  G   H  J   K   L  M PTS WGT (Kg)
1 Slaithwaite & District 21 18 21 11 6 23 19 17 21 19 15 19 210 16.25
2 Fox Match Arun 23 20 22 17 15 22 13 13 13 14 20 15 207 15.3
3 Fox Match Ockendon 14 23 19 12 5 18 22 18 16 22 19 8 196 15.9
4 Cinque Ports AS 22 19 18 20 20 9 7 22 7 16 2 18 180 14.08
5 Stoutshill A. C. 20 9 20 4 22 5 20 14 9 15 17 20 175 12.53
6 Barnsley Millenium 18 12 16 21 15 12 3 19 17 8 22 6 169 10.92
7 26th Lancs Home Guard 6 14 23 10 23 20 8 7 19 11 16 12 169 10.84
8 Thornhill C.P.M. 12 21 9 13 16 15 5 23 5 12 13 10 154 11.5
9 Group 35 Shuttlers 9 7 14 14 8 21 23 5 4 13 19 9 146 9.6
10 Bolton & District 14 3 3 22 4 7 16 16 14 7 23 14 143 9.42
11 Harleston Wortwell 8 15 8 2 19 10 2 10 22 11 9 21 137 10.59
12 Ramsey & District 19 11 17 10 2 3 18 20 18 7 11 1 137 10.05
13 Billericay & Dist 10 10 10 5 12 11 11 1 12 23 8 23 136 12.16
14 Bicc Prescot 16 1 2 3 21 19 10 10 21 7 7 16 133 8.99
15 Prince Albert A. S. 7 16 12 15 1 17 14 12 3 18 7 11 133 8.42
16 Emigration M G 5 8 4 19 11 13 1 21 8 20 4 17 131 10.17
17 Cambs & Isle of Ely 1 17 15 7 3 16 15 3 23 9 12 5 126 8.23
18 Scunthorpe Blue 17 13 5 16 11 4 17 12 6 4 10 3 118 7.47
19 Stoke on Trent 11 6 7 6 18 1 12 8 15 21 5 7 117 8.36
20 Kings Arms & Cheshunt 5 5 13 23 9 8 21 15 10 1 1 4 115 8.58
21 Pulborough AS 2 22 7 18 7 2 4 4 11 17 3 13 110 6.99
22 Massey Ferguson 16 4 11 8 17 14 10 7 1 3 14 2 107 6.67
23 South Reading A. C. 3 2 1 1 13 6 6 2 2 2 22 22 82 6.97


Individuals
POS NAME TEAM PEG WEIGHT (gm)
1 M. Sharpe Thornhill C.P.M. H 09 4000
2 B. Usher Cinque Ports AS H 16 3870
3 D. Powell Billericay & Dist M 20 3520
4 B. Lewis Billericay & Dist K 02 3100
5 D. Phillips Emigration M G H 23 3070
6 P. Stanley Fox Match Ockendon B 19 3020
7 B. Wallis South Reading A. C. M 17 2870
8 A. Rayment Ramsey & District H 15 2860
9 D. Andrusjak Harleston Wortwell M 23 2850
10 S. Whitwham Slaithwaite & District F 01 2790
11 D. Barton Fox Match Arun A 15 2670
12 S. Havard Fox Match Ockendon K 01 2340
13 A. Haywood Barnsley Millenium H 22 2320
14 R. Lightfoot Stoke on Trent K 05 2280
15 S. Peacock Fox Match Arun F 03 2260
16 R. Graves Cambs & Isle of Ely J 23 2240
17 N. Knights Harleston Wortwell J 05 2010
18 D. Simpson 26th Lancs Home Guard E 23 1960
19 S. Partington Stoutshill A. C. E 07 1940
20 B. Welfare Fox Match Ockendon H 11 1940
Average Weight in match = 870 gm


Section A
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
A 01 D. Jarrett Ramsey & District 1020 19
A 02 B. Williamson Cinque Ports AS 1660 22
A 03 T. Bruce Billericay & Dist 550 10
A 04 S. Oakes Thornhill C.P.M. 650 12
A 05 N. Streeter Pulborough AS 190 2
A 06 D. Duffield Scunthorpe Blue 840 17
A 07 J. Shepley Massey Ferguson 800 16
A 08 K. Burr Cambs & Isle of Ely 80 1
A 09 R. Winstanley 26th Lancs Home Guard 380 6
A 10 K. Stevenson Emigration M G 260 5
A 11 R. Pinnuck Kings Arms & Cheshunt 260 5
A 12 D. Griffiths Group 35 Shuttlers 540 9
A 13 M. Vickers Bolton & District 700 14
A 14 C. Thurston Fox Match Ockendon 700 14
A 15 D. Barton Fox Match Arun 2670 23
A 16 N. Holland Prince Albert A. S. 500 7
A 17 G. Reeve Harleston Wortwell 510 8
A 18 K. D. Wilson Bicc Prescot 800 16
A 19 C. Newton Stoke on Trent 620 11
A 20 M. Turner Slaithwaite & District 1450 21
A 21 G. Collings South Reading A. C. 250 3
A 22 G. Wood Stoutshill A. C. 1150 20
A 23 C. Jones Barnsley Millenium 950 18
Average Section Weight = 762.17 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section B
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
B 01 P. Rayner Cambs & Isle of Ely 750 17
B 02 W. Shaw Bicc Prescot 20 1
B 03 T. Earnshaw Thornhill C.P.M. 1420 21
B 04 I. Walvin Prince Albert A. S. 690 16
B 05 S. Wall Kings Arms & Cheshunt 170 5
B 06 D. Franks Stoutshill A. C. 300 9
B 07 C. Fawley Emigration M G 270 8
B 08 A. Judge Cinque Ports AS 1110 19
B 09 P. Lee Barnsley Millenium 420 12
B 10 D. Ellis Massey Ferguson 150 4
B 11 M. Forshaw 26th Lancs Home Guard 480 14
B 12 N. Edwards Slaithwaite & District 780 18
B 13 T. Dean Stoke on Trent 210 6
B 14 M. Ulyeit Group 35 Shuttlers 250 7
B 15 M. Burdett Scunthorpe Blue 440 13
B 16 J. Gillingwater Harleston Wortwell 550 15
B 17 A. Cohen South Reading A. C. 40 2
B 18 P. Mortimer Billericay & Dist 370 10
B 19 P. Stanley Fox Match Ockendon 3020 23
B 20 G. William Bolton & District 110 3
B 21 P. Kilby Ramsey & District 410 11
B 22 S. McCavish Fox Match Arun 1160 20
B 23 N. Forshew Pulborough AS 1450 22
Average Section Weight = 633.48 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section C
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
C 01 M. Liptrot Bolton & District 350 3
C 02 R. Denison South Reading A. C. 100 1
C 03 J. Blake Harleston Wortwell 540 8
C 04 N. Thorn Stoke on Trent 500 7
C 05 A. Narbeth Stoutshill A. C. 1720 20
C 06 P. Hazeldine Pulborough AS 500 7
C 07 S. Kaye Emigration M G 450 4
C 08 S. Syer Kings Arms & Cheshunt 950 13
C 09 B. Fitzjohn Cambs & Isle of Ely 1010 15
C 10 K. Brooks Scunthorpe Blue 460 5
C 11 A. Powell Massey Ferguson 870 11
C 12 M. Whittaker Barnsley Millenium 1100 16
C 13 J. Harman Slaithwaite & District 1800 21
C 14 D. Peirson Thornhill C.P.M. 620 9
C 15 L. Edwards Fox Match Ockendon 1610 19
C 16 D. Smethurst 26th Lancs Home Guard 1930 23
C 17 N. Boniface Fox Match Arun 1840 22
C 18 L. Webster Cinque Ports AS 1170 18
C 19 B. Owen Group 35 Shuttlers 1000 14
C 20 B. Thorpe Billericay & Dist 750 10
C 21 A. Kilby Ramsey & District 1110 17
C 22 J. Holland Prince Albert A. S. 940 12
C 23 R. Percy Bicc Prescot 290 2
Average Section Weight = 939.57 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section D
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
D 01 D. Barratt Emigration M G 960 19
D 02 C. Thrower Cinque Ports AS 1100 20
D 03 K. Entwistle Bolton & District 1210 22
D 04 N. Kennett Pulborough AS 900 18
D 05 T. Holdsworth Slaithwaite & District 540 11
D 06 P. Bradley Prince Albert A. S. 780 15
D 07 A. Hancox Massey Ferguson 380 8
D 08 D. Matthews 26th Lancs Home Guard 520 10
D 09 M. Pollard Stoutshill A. C. 200 4
D 10 C. Elder Billericay & Dist 210 5
D 11 R. Court Fox Match Ockendon 560 12
D 12 C. Kilbourn Harleston Wortwell 50 2
D 13 J. Payne Ramsey & District 520 10
D 14 G. Walker Scunthorpe Blue 850 16
D 15 B. Lawless Stoke on Trent 260 6
D 16 P. Roberts Bicc Prescot 150 3
D 17 P. Parkinson Group 35 Shuttlers 640 14
D 18 G. Shields South Reading A. C. 40 1
D 19 S. Hall Kings Arms & Cheshunt 1720 23
D 20 R. Weetman Fox Match Arun 860 17
D 21 N. Mallinson Thornhill C.P.M. 590 13
D 22 P. McGrath Barnsley Millenium 1120 21
D 23 R. Deigton Cambs & Isle of Ely 320 7
Average Section Weight = 629.57 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section E
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
E 01 R. Seacombe Cinque Ports AS 1430 20
E 02 R. Ankin Billericay & Dist 680 12
E 03 D. Bales South Reading A. C. 690 13
E 04 D. Newman Fox Match Arun 700 15
E 05 P. McCranor Massey Ferguson 740 17
E 06 B. Ryley Fox Match Ockendon 510 5
E 07 S. Partington Stoutshill A. C. 1940 22
E 08 S. Norris Emigration M G 640 11
E 09 M. Hubbard Cambs & Isle of Ely 280 3
E 10 A. McAtee Bolton & District 330 4
E 11 R. Stevens Kings Arms & Cheshunt 630 9
E 12 D. Smallman Barnsley Millenium 700 15
E 13 H. Young Ramsey & District 260 2
E 14 L. Barlow Prince Albert A. S. 90 1
E 15 T. Broadbent Slaithwaite & District 520 6
E 16 G. Woodcock Scunthorpe Blue 640 11
E 17 P. Ransford Group 35 Shuttlers 580 8
E 18 T. Foster Thornhill C.P.M. 730 16
E 19 B. Smith Harleston Wortwell 1270 19
E 20 D. Lawrence Stoke on Trent 840 18
E 21 N. Aldridge Pulborough AS 540 7
E 22 K. Wilson Bicc Prescot 1710 21
E 23 D. Simpson 26th Lancs Home Guard 1960 23
Average Section Weight = 800.43 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section F
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
F 01 S. Whitwham Slaithwaite & District 2790 23
F 02 B. Hopkins Stoutshill A. C. 490 5
F 03 S. Peacock Fox Match Arun 2260 22
F 04 S. Bird Bicc Prescot 1170 19
F 05 M. Riches Harleston Wortwell 670 10
F 06 J. Farrar Emigration M G 790 13
F 07 J. Yearby Massey Ferguson 830 14
F 08 G. Smith Scunthorpe Blue 390 4
F 09 N. Owen Group 35 Shuttlers 1470 21
F 10 T. Lynch Billericay & Dist 770 11
F 11 F. Beuilacqua Ramsey & District 360 3
F 12 R. Windsor Bolton & District 540 7
F 13 K. Leach Barnsley Millenium 780 12
F 14 Robert Edwards Kings Arms & Cheshunt 600 8
F 15 A. Simcock Stoke on Trent 70 1
F 16 G. Edwards Fox Match Ockendon 1130 18
F 17 T. Page Pulborough AS 210 2
F 18 S. Mitchell 26th Lancs Home Guard 1270 20
F 19 K. Durman Cinque Ports AS 630 9
F 20 G. Callaghan South Reading A. C. 500 6
F 21 M. Bates Thornhill C.P.M. 860 15
F 22 B. Porter Cambs & Isle of Ely 930 16
F 23 J. Cochran Prince Albert A. S. 1090 17
Average Section Weight = 895.65 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section G
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
G 01 S. Barnet Fox Match Ockendon 1520 22
G 02 H. McPherson Emigration M G 220 1
G 03 F. Holding Bicc Prescot 540 10
G 04 D. Brent South Reading A. C. 410 6
G 05 G. Terry Snr Bolton & District 1110 16
G 06 R. Leggett Harleston Wortwell 290 2
G 07 I. Guest 26th Lancs Home Guard 500 8
G 08 S. Foreman Cinque Ports AS 460 7
G 09 S. Mahoney Billericay & Dist 700 11
G 10 K. Hennigan Slaithwaite & District 1320 19
G 11 M. Phillips Massey Ferguson 540 10
G 12 M. Guile Fox Match Arun 880 13
G 13 A. Hudson Thornhill C.P.M. 390 5
G 14 A. Hunter Cambs & Isle of Ely 1010 15
G 15 K. Tunstall Stoke on Trent 840 12
G 16 R. Malpass Stoutshill A. C. 1390 20
G 17 D. Stagno Ramsey & District 1190 18
G 18 G. Mullen Scunthorpe Blue 1160 17
G 19 R. Giles Pulborough AS 360 4
G 20 J. Leach Barnsley Millenium 300 3
G 21 A. Wright Prince Albert A. S. 910 14
G 22 Roger Edwards Kings Arms & Cheshunt 1470 21
G 23 R. Howitt Group 35 Shuttlers 1740 23
Average Section Weight = 836.96 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section H
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
H 01 K. Legg Bolton & District 1680 16
H 02 C. Bird Stoutshill A. C. 1200 14
H 03 J. Huxham Bicc Prescot 970 10
H 04 N. Littlewood Fox Match Arun 1130 13
H 05 N. Jepson Cambs & Isle of Ely 240 3
H 06 P. Hewitt Scunthorpe Blue 1090 12
H 07 J. Mead Slaithwaite & District 1820 17
H 08 R. Partington 26th Lancs Home Guard 900 7
H 09 M. Sharpe Thornhill C.P.M. 4000 23
H 10 B. Bruce Billericay & Dist 110 1
H 11 B. Welfare Fox Match Ockendon 1940 18
H 12 D. Graham Massey Ferguson 900 7
H 13 S. Parker Kings Arms & Cheshunt 1460 15
H 14 M. Sheilds South Reading A. C. 220 2
H 15 A. Rayment Ramsey & District 2860 20
H 16 B. Usher Cinque Ports AS 3870 22
H 17 D. Fradley Stoke on Trent 960 8
H 18 M. Taylor Harleston Wortwell 970 10
H 19 G. Pannett Group 35 Shuttlers 690 5
H 20 B. Holmes Prince Albert A. S. 1090 12
H 21 B. Ginnaw Pulborough AS 270 4
H 22 A. Haywood Barnsley Millenium 2320 19
H 23 D. Phillips Emigration M G 3070 21
Average Section Weight = 1,467.83 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section J
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
J 01 B. Swallow Billericay & Dist 910 12
J 02 J. Turner Bicc Prescot 1860 21
J 03 A. McCranor Massey Ferguson 170 1
J 04 C. Beddow South Reading A. C. 180 2
J 05 N. Knights Harleston Wortwell 2010 22
J 06 M. Booth Group 35 Shuttlers 470 4
J 07 G. Terry Jnr Bolton & District 950 14
J 08 R. Johnson Scunthorpe Blue 560 6
J 09 J. Harris 26th Lancs Home Guard 1140 19
J 10 F. Puttick Pulborough AS 790 11
J 11 D. Corner Cinque Ports AS 580 7
J 12 T. Rawson Barnsley Millenium 1100 17
J 13 D. Renshaw Emigration M G 610 8
J 14 B. Brown Ramsey & District 1120 18
J 15 N. Kemp Stoutshill A. C. 710 9
J 16 D. Harris Slaithwaite & District 1860 21
J 17 P. Lally Prince Albert A. S. 440 3
J 18 G. Fuller Fox Match Arun 940 13
J 19 A. Dellar Kings Arms & Cheshunt 780 10
J 20 B. Kellett Thornhill C.P.M. 530 5
J 21 T. Smith Fox Match Ockendon 1020 16
J 22 G. Brookes Stoke on Trent 990 15
J 23 R. Graves Cambs & Isle of Ely 2240 23
Average Section Weight = 954.78 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section K
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
K 01 S. Havard Fox Match Ockendon 2340 22
K 02 B. Lewis Billericay & Dist 3100 23
K 03 M. Barlow Emigration M G 1700 20
K 04 G. Holford Group 35 Shuttlers 660 13
K 05 R. Lightfoot Stoke on Trent 2280 21
K 06 P. Prankskus Pulborough AS 960 17
K 07 N. Pickett Thornhill C.P.M. 520 12
K 08 R. Davis Bolton & District 310 7
K 09 J. Booth Slaithwaite & District 1240 19
K 10 D. Yorke Cambs & Isle of Ely 370 9
K 11 K. Cunliffe Barnsley Millenium 360 8
K 12 V. Edgley Ramsey & District 310 7
K 13 K. Price Stoutshill A. C. 880 15
K 14 R. Glindson Kings Arms & Cheshunt 80 1
K 15 A. Knight Prince Albert A. S. 1020 18
K 16 M. Knowles Bicc Prescot 310 7
K 17 P. Sutton Fox Match Arun 700 14
K 18 P. Ellis Massey Ferguson 250 3
K 19 D. Clarkson 26th Lancs Home Guard 380 11
K 20 G. Uttley Cinque Ports AS 940 16
K 21 P. Spooner Harleston Wortwell 380 11
K 22 B. Cross Scunthorpe Blue 290 4
K 23 B. Marshall South Reading A. C. 210 2
Average Section Weight = 851.74 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section L
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
L 01 C. Slater Slaithwaite & District 850 15
L 02 J. Reay Barnsley Millenium 1460 22
L 03 A. Pollard Stoutshill A. C. 1150 17
L 04 J. Weetman Fox Match Arun 1450 20
L 05 G. Clifford Cinque Ports AS 230 2
L 06 S. Hunt Scunthorpe Blue 510 10
L 07 S. Kelly Thornhill C.P.M. 780 13
L 08 D. Biggs Cambs & Isle of Ely 720 12
L 09 B. Harmer Kings Arms & Cheshunt 200 1
L 10 A. Freman Fox Match Ockendon 1160 19
L 11 T. Lovatt Prince Albert A. S. 450 7
L 12 J. Hobson Emigration M G 410 4
L 13 K. Rayment Ramsey & District 680 11
L 14 J. Sanderson Group 35 Shuttlers 1160 19
L 15 P. Wall Harleston Wortwell 500 9
L 16 K. Dennis Stoke on Trent 440 5
L 17 J. Holland Bicc Prescot 450 7
L 18 M. Fish Pulborough AS 300 3
L 19 K. Brown 26th Lancs Home Guard 940 16
L 20 N. Pierce Massey Ferguson 810 14
L 21 L. Green Bolton & District 1580 23
L 22 D. Sambridge Billericay & Dist 490 8
L 23 S.Sainsbury South Reading A. C. 1460 22
Average Section Weight = 790.43 gm


Go to Section:   A  B  C  D  E  F  G  H  J  K  L  M  Top

Section M
PEG NAME TEAM WEIGHT (gm) POINTS
M 01 N. Burrows Slaithwaite & District 1280 19
M 02 M. Hargreaves Bolton & District 550 14
M 03 S. Foster Group 35 Shuttlers 400 9
M 04 R. Ablewhite Ramsey & District 210 1
M 05 N. Baker Massey Ferguson 230 2
M 06 P. Lee Stoutshill A. C. 1400 20
M 07 R. Gudgeon Cinque Ports AS 900 18
M 08 J. Coster Fox Match Ockendon 390 8
M 09 S. Duerden Barnsley Millenium 310 6
M 10 S. Shaw Cambs & Isle of Ely 280 5
M 11 S. Bradley Scunthorpe Blue 240 3
M 12 C. Sturgeon Thornhill C.P.M. 410 10
M 13 P. Holden Pulborough AS 520 13
M 14 R. Lofthouse Prince Albert A. S. 420 11
M 15 J. Statter 26th Lancs Home Guard 440 12
M 16 K. Halls Kings Arms & Cheshunt 260 4
M 17 B. Wallis South Reading A. C. 2870 22
M 18 D. Bossworth Stoke on Trent 350 7
M 19 R. Docker Fox Match Arun 710 15
M 20 D. Powell Billericay & Dist 3520 23
M 21 M. Turner Bicc Prescot 720 16
M 22 A. Vaughan Emigration M G 790 17
M 23 D. Andrusjak Harleston Wortwell 2850 21
Average Section Weight = 871.74 gm

share this Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone